Outsourcing Kadr i Płac

outsourcing kadr i plac

Bycie przedsiębiorcą na bardzo konkurencyjnym rynku polskim czy europejskim to wielkie wyzwanie. Należy dbać o swoją jakość, aby być atrakcyjnym dla Klientów. Często spotykaną praktyką jest znaczne obniżanie kosztów prowadzenia przedsiębiorstwa, aby stworzyć możliwości do obniżenia ceny usługi czy produktu. Ważną kwestią jest obszar kadrowo-płacowy. Przedsiębiorca zatrudniając szeroką kadrę pracowniczą ma na sobie ogromny ciężar obowiązków. Głównym problemem są sprawy administracyjne, rozliczenia, czy kontrole urzędnicze. Przy skomplikowanym systemie podatkowym oraz ubezpieczeń społecznych są to często obciążenia hamujące rozwój firmy.

Oprócz miesięcznych składek potrzebny jest personel, który będzie odpowiedzialny za dział kadr i płac. Łatwo sobie wyobrazić jak wielkie koszty taki dział może generować – niezbędne jest odpowiednie oprogramowanie, sprzęt IT oraz szkolenia, które są wymuszone zawiłymi przepisami prawnymi, a także częstymi zmianami w prawie. Źle dobrane rozwiązania powodują problemy finansowe przedsiębiorstwa. Brak optymalizacji wpływa również na zarobki pracowników a przez to także na ich produktywność. Okazuje się, że pracodawca, który podniesie pensje swojemu pracownikowi, drugie tyle musi wpłacić do urzędów.

Czy jest jakakolwiek możliwość wybrnięcia z tak trudnej sytuacji?

Dobrym rozwiązaniem jest zlecenie działu kadr i płac na zewnątrz, czyli outsourcing. Zlecając obsługę kadrowo-płacową firmie zewnętrznej znacząco obniżamy koszty operacyjne naszej firmy. Nie ma już potrzeby utrzymywania działu kard i płac. Wszystkie kwestie pracownicze załatwiane są przez specjalistów z doświadczeniem i szerokim zapleczem IT. Odpowiednio wykwalifikowana kadra firmy zewnętrznej zadba o najkorzystniejsze i odpowiednio zoptymalizowane rozwiązania w dziedzinie płacowej. Kwestie umów oraz sprawozdań nie będą już dłużej naszym obowiązkiem, który zajmuje dużo czasu. Kolejnym elementem, który jest niezwykle ważny są kwestie urlopowe i delegacyjne. Jest kluczowe, aby dobrze rozliczyć delegacje czy urlop pracownika – w przeciwnym razie mogą czekać nas kary czy np. mandaty z PIP-u.

outsourcing kadr i płac

Kolejną sprawą jest poufność informacji. Firmy zewnętrzne posiadają bardzo restrykcyjną politykę ochrony danych. Często też dane są ubezpieczone. Nie ma możliwości wycieku, czy kradzieży informacji wrażliwych naszego przedsiębiorstwa.  Zagrożenia w outsourcingu kadr i płac mogą jedynie wyniknąć z wyboru nierzetelnej firmy zewnętrznej. Stereotypy outsourcingu wynikają z niekompetencji firm, które oszukiwały swoich partnerów biznesowych. Najkorzystniej dla firmy będzie, gdy znajdzie podmiot, z którym będzie mogła rozpocząć współpracę w obsłudze nie tylko kadrowo-płacowej, ale także finansowo-księgowej, a nawet podatkowej – wtedy wszystkie strategiczne obszary są prowadzone przez jeden doświadczony i zaufany podmiot, przepływ danych jest w tym rozwiązaniu optymalny, a i czas reakcji jest zdecydowanie szybszy.